Krajina: Maďarsko

Mena: forint
Aktuálny kurz: tu

Oblasť: Mátra

Miesto: Kékes

Krajina: Slovensko

Mena: koruna
Aktuálny kurz: tu

Oblasť: Cerová vrchovina

Miesto: Šomoška


Kékes 1014 m a Šomoška

13.04.2019 / 1 deň

Výstup na najvyšší vrchol Maďarska a návšteva známeho hradu v Cerovej vrchovine s jedinečným skalným vodopádom.Číslo zájazdu:
20190413Cena:
59,00 €
55,00 € / ROKOŠPORT family

Cena zahŕňa:
doprava komfortným minibusom, Rokošport sprievodca, farebné mapy oblastí, vstupné k hradu Šomoška, originálna pamätná magnetka, poistenie proti úpadku CK

Cena nezahŕňa:
cestovné poistenie (info v CK), strava, ...


Odchod:
o 03.00 h zo Žiliny, 03.30 h z Martina, 05.00 h zo Zvolena a 06.00 h z Lučenca /zastávky na nastupovanie po dohode aj kdekoľvek na trase cesty minibusu/

Návrat:
vo večerných hodinách

Trasa:
(dopoludnia) Parádóhuta 350 m - Nagy f.- Sótet-lápa - Kékes 1014 m - Mátraháza 700 m
(popoludní) Z: Šiatorská Bukovinka, parkovisko pod hradom - Šomoška (čadičový lom) - Šomoška(hrad) a späť.

Časy:
ČAS VÝSTUPU: Kékes 2 - 3 h / Šomoška 1/2 h
ČAS ZOSTUPU: Kékes 1/2 - 1 h / Šomoška 1/2 h

Charakteristika:
Výstup na najvyšší vrch Maďarska. Zaujímavo znie táto veta, však? I mnohí zberatelia najvyšších vrcholov akosi túto skutočne najvyššiu horu Maďarska neberú vážne. Netreba však nič podceňovať, sú to predsa Karpaty. Trasa od severu z Páradohuty má všetky príznaky kvalitnej horskej túry so slušným prevýšením a s množstvom prírodných zaujímavostí, typických pre vulkanické horstvá, ako napr. skaly, skalné veže, skalné moria, tiež zamokrené lúky a vyerodované meandrujúce toky a výborný prameň železitej kyselky. Pri výstupe tiež zaujme až prehnane precízny systém turistického značenia a dobre vychovávané kvalitné lesné porasty. Na vrchole je vysielač, hotel, chaty a lyžiarske stredisko. V popoludňajších hodinách sa presunieme opäť na Slovensko a v Šiatorskej Bukovinke zabočíme ku hradu Šomoška, ktorý bol postavený už v 14. storočí. Po náučnom chodníku okolo jazierok a kamenného mora prídeme k európsky unikátnemu lomu /čadičový vodopád/, a potom na hrad, ktorý je postavený z miestnych surovín. 2 príjemné túry za jeden deň – toto si určite nenechajte ujsť!

Opis trasy:
Nad obcou Parádóhuta sa hneď na začiatku túry občerstvíme železitou minerálkou a zalesnenými partiami začneme stúpať smerom k vysielaču, ktorý sa nám kde-tu zjaví medzi vrcholkami stromov. Značené trasy, ktorých je plná hora, sú zaujímavé svojou grafickou a farebnou rozmanitosťou. Pri peknom jazierku na pol ceste, si nachvíľu odpočinieme, aby sme zvládli pomerne strmý záverečný výstup. Z hrebeňa tesne pod vrcholom je pekný výhľad siahajúci až na Slovensko. Na najvyššom bode je skalný pomník pomaľovaný maďarskými farbami a množstvo turistov v divnej obuvi. Neľakajme sa však, že sa im stane úraz, veď na asfaltku, ktorá z druhej strany prichádza až na vrchol, to úplne stačí. Druhá túra tohto dňa bude jednoduchšia a dá sa absolvovať aj s pivom v ruke. Tam i späť pôjdeme po náučnej trase, kde sa mnoho dozvieme i z informačných panelov. Hrad, lom i okolité lesy sú vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu.

Minimálny počet účastníkov:
7

Poznámka:
Viac informácií sa dozviete po prihlásení sa v propozíciách alebo v klientskej sekcii na www.rokosport.sk.

Počet dní potrebnej dovolenky: 0

Mapa:
Cartographia Budapest, Č. 14, Mátra, M 1 : 40 000,
VKÚ Harmanec, č. 141, Cerová vrchovina, Lučenec, M 1 : 50 000.


Fotogaléria
Diskusia
POďte s nami na Kékes 2008-03-17
12:09:52