Padis – deravá krajina I.

03.06.2010 - 06.06.2010 / 4 dni

Predĺžený víkend v krasovej planine Padis.
Alebo cestami a necestami na povrchu i pod ním.Číslo zájazdu:
23012010Cena:
4 187,51 €
4 067,01 € / členovia Slovenského alpského klubu
3 976,63 € / pri zaplateni ceny zájazdu do 3. februára

Cena zahŕňa:
doprava komfortným minibusom, 3 x nocľah v chatkách, vstupné do jaskyňe Pestera Ursilor, sprievodca a inštruktor VHT, farebná mapa oblasti, pamätný list

Cena nezahŕňa:
cestovné poistenie, strava, ...


Odchod:
vo štvrtok o 01.00 h z Prievidze (trasa minibusu cez Zvolen, Lučenec, Rimavskú Sobotu. Miskolc), po dohode možný odchod aj z Trenčína a Bratislavy

Návrat:
v nedeľu vo večerných až nočných hodinách

Nocľah:
3 x v slušných chatkách na planine Padis 1290 m (4-posteľové chatky, občerstvenie, WC a sprchy v hlavnej chate

Charakteristika:
Pozývame Vás na návštevu jednej z najväčších krasových oblastí v Európe. Planina Padis je najkrajšou časťou pohoria Bihor v geomorfologickom celku Muntii Apuseni. Nikde inde v Európe nenájdete takú veľkú koncentráciu krasových javov podzemného i povrchového krasu ako práve tu. Nachádza sa tu všetko, čo by ste v takomto území hľadali (škrapy, škrapové polia, ponory, vyvieračky, závrty, polja /veľké bezodtokové údolia/, priepasti a jaskyne), a to v naozaj gigantických rozmeroch. Tam, kde by inde v Európe bol zákaz vstupu, vedie chodník a aj tam, kde nevedie, môžete vojsť a objavovať nevšedné krásy, ktoré vyrážajú dych. Počas 4 dní prejdeme planinu krížom-krážom. Zostúpime na dno priepastí Cetatile Ponurului s najväčšou skalnou bránou v Európe (70 m), ponoríme sa až na dno k podzemnej rieke a prejdeme tmavým labyrintom utajenej krásy. Navštívime 2 tiesňavy, prejdeme ich riečišťami, vystúpime na vzdušné vyhliadky, prezrieme si mnoho jaskýň, závrtov a vystúpime aj na najvyšší bod planiny. Toto neskutočne zaujímavé územie, samozrejme, nesie aj pečať rumunskej exotiky – stáda oviec, salaše, pastieri a ich príbehy, polodivoké kone, samoty a osady, kde sa zastavil čas a pokoj v horách ďaleko od civilizácie. Toto určite treba vidieť! A možno bude aj disco!

Stručný program:
1. deň – v noci transfer minibusom cez Maďarsko do Rumunska, ráno príchod do dediny Pietroasa 300 m a výjazd horskou nespevnenou cestou (23 km) na planinu Padis 1 290 m, dopoludnia ubytovanie v chatkách, popoludní okružná túra k polju Groapa Barsa a k jaskyni Neagra.
2. deň – celodenný veľkolepý okruh k ponorným hradom Cetatile Ponurului, do tiesňavy Galbena a jaskyni Focul Viu.
3. deň – celodenný okruh k jaskyniam Radesei, do tiesňavy Somesul Cald a prechod Magury Vanata 1641 m (najvyšší bod planiny).
4. deň – ráno balenie, odchod z oblasti, presun na okraj pohoria a prehliadka nádhernej sprístupnenej jaskyne Pestera Ursilor. Popoludní odchod z Rumunska a večer (v noci) návrat na Slovensko.

Minimálny počet účastníkov:
7

Poznámka:
Doporučujeme zobrať si dobré čelovky, úväz s karabínou, osmu a prilbu (možnosť požičania v CK) – možno to použijeme a možno nie!

Mapa:
Dimap. Erfatur, Padis, din Muntii Bihor, M 1 : 30 000.


Fotogaléria
Diskusia

K podujatiu nebol pridaný zatiaľ žiadny príspevok