ARARAT eXclusive AIR

25.8.2023 - 2.9.2023 / 9 dní
Exkluzívna expedícia na najvyššiu horu Turecka s bohatým programom navyše.
Len 4 dni dovolenky! Zatiaľ 100 % úspešnosť!
Chcem sa prihlásiť na zájazd
CENA
979,00 € / + letenka od 470 Eur
letecká doprava
ubytovanie pod strechou
ubytovanie v stane
P3
VHT2
Pešia turistika
Vysokohorská turistika
Pohyb po ľadovci


Charakteristika

Keď ľudia na Zemi boli už veľmi zlí a nedali si povedať, poslal pán Boh na nich potopu a všetko zlo spláchla voda. Vďaka svojej lodi sa zachránil len Noe s rodinou a jeden pár z každého druhu zvierat, ktoré vzali na loď. Po opadnutí vôd Noe so svojou archou pristál na hore Ararat.

Po prílete nás čaká noc v meste Van, ktoré žije nočným životom. Ráno sa presunieme na Vánske jazero ktoré je opradené mnohým legendami. V jazere sa údajne nachádza miestna „Lochnesská príšera“. Jazero je slané, bezodtokové so 4 sladkovodnými prítokmi. Naša cesta vedie malou loďkou na ostrov Agdamara (Achtamara), ku ktorému sa viaže príbeh o nenaplnenej láske Tamary - dcéry opáta kláštora a mládenca, ktorý sa do nej zaľúbil. Na ostrove sa nachádza kostol sv. Kríža z roku 921. Z Vánskeho jazera sa presunieme k 15m vysokým čadičovým vodopádom Muradiye, kde si pochutíme na miestnej rybke. Následne nás čaká presun na hotel, už po ceste nás privíta kužeľový bájny Ararat so svojou povestnou ľadovou čiapkou. Z Dogubayazitu sa presunieme do výšky cca 2200m, odkiaľ začína náš dialóg s horou, ktorá nie je technický náročná, ale vie potrápiť výškou aj vrtochmi počasia. Preto nenechávame nič na náhodu a dôkladne sa aklimatizujeme, čo nám pomôžu zvládnuť aj miestny sprievodcovia s ich typickou pohostinnosťou, vždy plnými stolmi rôznych dobrôt a úsmevom na tvári. Ešte za tmy vyrazíme na vrchol a za východu slnka dosiahneme najvyšší bod Araratu. Po úspešnom výstupe nás čakajú dva dni oddychu a poznávania v Dogubayazite a blízkom okolí.

Ararat – táto bájna biblická hora sa nachádza na východe Turecka, v prihraničnej zóne s Iránom a Arménskom. Je to ľadom pokrytá sopka tvorená 2 štítmi – Veľkým a Malým Araratom. Relatívna výška Araratu patrí k najväčším na svete. Posledná erupcia bola v roku 1840. Výstup na vrchol je vedený skúseným domácim vodcom a našim sprievodcom. V cene zájazdu je zahrnuté takmer všetko a tak má právom prívlastok - eXclusive. Okrem Araratu nás čaká mnoho zaujímavostí aj v podhorí (výlet loďou na ostrov Agdamar na Vanskom jazere, vodopády Muradiye, návšteva Noemovej archy, palác Ishak Pasa, relax v kúpeľoch, hammam, ...). Jednoducho dovolenka plná zážitkov!

Cena zahŕňa

vybavenie leteniek, transfer Rokošport mikrobusmi zo ZA na letisko do Viedne a späť, vybavenie povolení na vrchol, permit, transfer z letiska VAN do hotela, výlet loďou na ostrov Agdamar vo Vanskom jazere, transfer z Vanu do Dogubayazitu a späť, domáci anglicky hovoriaci horský vodca a slovenský Rokošport sprievodca, 1 x nocľah v hoteli vo Vane (večera, raňajky), 3 x nocľah v hoteli v Dogubayazite s plnou penziou, 1 x hammam (tradičný turecký parný kúpeľ), 1 x vstup do kúpeľov Diyadin hot springs, kompletné zabezpečenie expedície (vodcovia, kone na batožinu, stany, plná penzia pri výstupe, nápoje), transfery k Araratu a naspäť, transfery a vstupné ku kultúrnym a prírodným pamiatkam uvedeným v programe, originálna pamätná magnetka, poistenie proti úpadku CK

Cena nezahŕňa

letenka, cestovné poistenie (info v CK), výzbroj na vrchol, ...

Stručný program

1. deň
– transfer Rokošport mikrobusmi na letisko do Viedne, odlet z Viedne, popoludní prílet do mesta VAN /cez Istanbul/, stretnutie s domácim sprievodcom, transfer do hotela, nocľah.
2. deň
– ráno výlet loďou na ostrov Agdamar (arménsky kostol), popoludní transfer minibusom do Dogubayazitu so zastávkou pri vodopádoch Muradiye. Ubytovanie v hoteli, príprava na výstup, nocľah v hoteli.
3. deň
– ráno transfer do dediny Eli /2200 m/ a výstup do tábora C1 /3400 m/.
4. deň
– aklimatizačný výstup do cca 4000 m a návrat do C1.
5. deň
– výstup do tábora C2 /4100 m - podľa snehových podmienok aj nižšie/.
6. deň
– skoro ráno výstup na vrchol Araratu 5137 m a zostup do C1 /3400 m/.
7. deň
– návrat do civilizácie, hygiena, turecká sauna (hammam). Popoludní návšteva Noemovej archy, slávneho paláca Ishak Pasa a druhého najväčšieho meteoritného krátera na svete /priemer 35 m a hĺbka 60 m/ na iránskych hraniciach. Večer oslava výstupu, nocľah v hoteli.
8. deň
– oddychový deň. Návšteva kúpeľov Diyadin hot springs, kúpanie, piknik. Večer návšteva mesta a možnosť kúpiť suveníry. Nocľah v hoteli.
9. deň
– ráno transfer autobusom (minibusom) na letisko do Vanu, večer prílet do Viedne a transfer Rokošport mikrobusmi na Slovensko.

Odchod

v piatok skoro ráno odlet z Viedne

Návrat

v sobotu večer prílet do Viedne

Nocľah

1 x nocľah v hoteli vo Vane, 3 x nocľah v hoteli v Dogubayazite, ostatné noci v stanoch vo výškových táboroch

Minimálny počet účastníkov

9

ĎALŠIE INFO

Poznámka: Vchol Araratu je pokrytý ľadovcovou čiapkou. Nie je to žiadna náročná ľadovcová túra a nevyžaduje sa istenie v lanových družstvách, ale predsa doporučujeme mačky, čakan a prilbu.
Výzbroj na ľadovcovú vysokohorskú turistiku (mačky, čakan a prilba) si môžete požičať v našej CK! (Stačí vopred nahlásiť a výzbroj Vám prinesiem priamo na letisko.)
Info k poisteniu: Pri vypĺňaní prihlášky si môžete prostredníctvom našej CK zvoliť možnosť poistenia, ktoré máme dojednané u poisťovne Allianz. V ponuke sú 3 druhy poistenia:
1. iba poistenie stornovania zájazdu,
2. komplexné poistenie, riziko - horolezectvo (komplexné poistenie vrátane poistenia stornovania zájazdu),
3. komplexné poistenie + (komplexné poistenie, riziko - horolezectvo + navyše krytie záchrannej činnosti, ktorá nie je vykonaná v súvislosti s úrazom alebo náhlou zmenou zdravotného stavu).
Upozorňujeme, že na základe podmienok poisťovne Allianz je poistenie dojednané prostredníctvom CK v prípade zrušenia zájazdu zo strany cestujúceho alebo cestovnej kancelárie nevratné!

Viac informácií sa dozviete po prihlásení sa v propozíciách alebo v klientskej sekcii na www.rokosport.sk.

Počet dní potrebnej dovolenky: 4

Video z roku 2022:
https://youtube.com/watch?v=i8zV95hEjnQ&feature=share