4 sombreros mexicanos

17 dní
4 najvýznamnejšie mexické sopky a bohatý program v krajine splnených snov.
Len 11 dní dovolenky!
 
letecká doprava
ubytovanie pod strechou
P2
VHT3
Vysokohorská turistika
Pohyb po ľadovci
Poznávanie
Voda a kúpanie


Charakteristika

Mexiko je najvýznamnejšia krajina strednej Ameriky s bohatou viac ako 6000 ročnou históriou. Krajina s vychýrenou kuchyňou, jedinečným folklórom a prírodou vo všetkých formách. Krajina slnka s dobrými prívetivými a usmiatymi ľuďmi. Nie každý vie, že práve na tomto území sa nachádzajú najvyššie hory medzi ekvádorským Cotopaxi a aljašským Denali. No a práve sem, do tohto čarokrásneho kraja, vás pozývame v rámci zájazdu Cuatro sombreros mexicanos.
Ako už názov naznačuje, vybrali sme pre vás 4 najvýznamnejšie sopky Mexika a zoradili ich do prísne logického a dobrého poradia tak, aby tento projekt zvládol každý a aby bol celkový dojem z podujatia čo najhodnotnejší.
Našim hlavným cieľom v Mexiku bude najmä výstup na najvyššiu horu krajiny a tiež najvyššiu sopku Severnej Ameriky (jednu z Volcanic 7 summits) – Pico de Orizaba 5640 m. Aby sme sa na tento ľadom pokrytý vulkán dostali, podnikneme najskôr aklimatizačný výstup na štvortisícovku La Malinche 4462 m. Po úspešnom výstupe na najvyššiu horu sa presunieme do blízkosti najznámejšej mexickej hory – Popocatepétl, ktorá je žiaľ pre svoju vulkanickú činnosť uzatvorená. V jej tesnej blízkosti sa však nachádza Iztaccihuatl 5220 m – sopka v tvare spiacej ženy. Hrebeňová túra cez jej päťtisícové vrcholy je krásnym vysokohorským projektom okoreneným nádherným priamym výhľadom na „dymiacu horu“ Popo. Naše poznávanie mexických sopiek ukončíme výstupom na Nevado de Toluca 4690 m s nádhernými jazerami v srdci krátera. Každá hora je iná, krásna a jedinečná. Na Malinche je to pomerne jednoduchý výstup borovicovým lesom a neskôr suťovo-kamenistým chodníkom. Pico de Orizaba je nádherná vysokohorská túra v skalnatom teréne a neskôr po ľadovci až na okraj výrazného krátera. Izta je hrebeňová túra cez mnoho sediel a vrcholov a na Tolucu vystúpime priamo z dna krátera a potešíme sa technickými úsekmi vo vrcholovej časti. Okrem výstupov na 4 vulkány nás čaká aj návšteva miest Mexico city, Amecameca, Tlachichuca a Toluca, mnohých dedín, archeologických lokalít zapísaných do Unesco a na záver tri dni, resp. 4 noci, oddychu v známom letovisku Acapulco na brehoch Tichého oceána. Zájazd Cuatro sombreros mexicanos je plnohodnotným vysokohorským projektom pre všetkých, ktorí chcú zažiť opäť raz niečo nové a pocítiť na svojej koži priamu silu prírody v nádhernej krajine s vertikálnym rozdielom takmer 6000 m. Toto je dovolenka snov presne pre Vás!

Stručný program

1. deň
– skoro ráno transfer Rokošport mikrobusmi na letisko do Viedne (Budapešti), ráno odlet a večer prílet do Mexico city. Transfer do hotela a ubytovanie. Krátka exkurzia do centra mesta (skupiny Mariachi na námestí Garibaldi, prvá ochutnávka Tequily, ...) a nocľah.
2. deň
– exkurzia minibusom (autobusom) do najznámejších lokalít mesta (centrálne námestie Zocalo, katedrála, archeologické nálezisko Tenochtitlan, ...) a blízkeho okolia (Námestie troch kultúr, Teotihuacán (prehliadka slávneho archeologického náleziska - Pyramída Slnka a Pyramída Mesiaca, Ulica mŕtvych, ...), pútnické miesto Guadalupe, ...). Večer návrat do Mexico city a nocľah v rovnakom hoteli.
3. deň
– dopoludnia transfer taxíkom na stanicu TAPO a autobusom do Apizaca. Potom výjazd minibusom (collectivo) do rekreačného centra Il Malintzi 3083 m. Ubytovanie v kempe v krásnych bungalovoch.
4. deň
– skoro ráno (cca o 07.00 h) začiatok túry a výstup na vrchol La Malinche 4462 m. Nocľah v kempe v rovnakom bungalove.
5. deň
– transfer do Apizaca a presun autobsom do mesta Puebla a následne do dediny Tlachichuca 2750 m. Ubytovanie v súkromí s polpenziou. Večer dokúpenie potravín a príprava na veľký výstup.
6. deň
– ráno výjazd terénnym autom (30 km) do BC (útulňa) Piedra Grande 4240 m. Popoludní aklimatizačný výšľap do časti Labirento 4800 m, prípadne až do 5100 m na začiatok ľadovca a zostup späť. Nocľah v bivakovacej chate.
7. deň
– skorý budíček cca o 01.00 h a výstup na najvyššiu horu Mexika a najvyšší vulkán Severnej Ameriky – Pico de Orizaba (Citlatepetl) 5640 m. Popoludní zostup do BC a transfer terénnym autom späť do Tlachichucy. Nocľah na rovnakom mieste v súkromí s polpenziou.
8. deň
– transfer autobusom cez Pueblu do Ixtapalucy a ubytovanie v hoteli.
9. deň
– skoro ráno výjazd minibusom na parkovisko La Joya 3990 m a turistický prechod hrebeňa Iztaccihuatl „spiacej ženy“ s nádhernými výhľadmi na Popocátepetl. Zdatní môžu vystúpiť až na najvyšší bod – El Pecho 5220 m (hruď). Večer návrat do hotela.
10. deň
– transfer minibusom do Mexico city a ďalej autobusom do najvyššie položeného mesta krajiny - Toluca 2700 m. Ubytovanie v hoteli a návšteva prekrásneho centra (možná prehliadka archeologického náleziska Calixtlahuaca).
11. deň
– výjazd minibusom do blízkosti kráteru cca 4150 m a výstup cez dno krátera (Jazero Slnka a Jazero Mesiaca) na najvyšší bod Nevado de Toluca - Pico del Fraile 4690 m. Večer návrat do Tolucy a nocľah v rovnakom hoteli.
12. deň
– transfer autobusom cez Mexico city do Acapulca. Večer ubytovanie v nádhernom hoteli na brehu Tichého oceánu na 4 noci.
13. deň
– kúpanie a slnenie na piesočnatých plážach s veľmi teplou a čistou vodou, návšteva centra mesta, výlet loďou po zálive Acapulco a návšteva Quebrady (skala s adrenalínovým predstavením skokanov do mora).
14. deň
– kúpanie a slnenie na nádherných plážach Tichého oceánu, nákup suvenírov, disco, večerná zábava.
15. deň
– kúpanie a slnenie na nádherných plážach Tichého oceánu, voľný program, možnosť fakultatívnych výletov, ...
16. deň
– transfer autobusom do Mexico city a taxíkom na letisko. Večer odlet do Európy.
17. deň
– prílet do Viedne (Budapešti) a transfer Rokošport mikrobusmi na Slovensko.

Nocľah

10 nocí v hoteli (z toho 6 x v 3* hoteli a 4 x v 4* hoteli, kompletné vybavenie, Wifi) v 2-lôžkových izbách, 2 noci v komfortnom bungalove (TV, WC, sprcha, kuchynka, krb, ...), 2 noci v súkromí s polpenziou (jednoduché izby, WC a sprcha v hlavnej budove, Wifi), 1 noc v bivakovacej chate.