Durrenstein 1878 m

1 deň
Výstup na vápencový vrch v srdci Ybbstálskych Álp.
 
doprava autobusom
P3
Pešia turistika


Charakteristika

Durrenstein, tento mohutný vápencový vrch, je skrytý pred zrakmi bežného turistu. Nie je totiž vidieť z cesty ako iné alpské vrcholy.
Rozsiahle zelené hory ho v procese formovania obkolesili a tak uchránili jeho krásy len pre tých naozajstných horalov. Keď sa však po pár kilometroch šlapania dostaneme na jeho vyzdvihnutú časť, uvedomíme si, že tá námaha stála zato. Vrcholová časť je doslova posiata povrchovými krasovými javmi (škrapy, škrapové polia, závrty v rôznych štádiách vývoja, ...). Keď k tomu priradíme zaujímavý reliéf terénu, nevšednú rozmanitosť trasy (vodopády, jazerá, tiesňavy) a všade prítomné vápnomilné kvety, ktoré tak milujeme, tak iste opomenieme fakt, že na ceste k vrcholu nebola žiadna chata. Ale nebojte sa! Námahu treba odmeniť a tak zostupovú trasu prirodzene volíme cez Ybbstaler hutte (jedinú chatu v tejto oblasti) s možnosťou občerstvenia. Keby turistické trasy bodovali prírodovedci, táto dostane plný počet!

Stručný program

1. deň
Túto krajinársky nesmierne zaujímavú trasu začneme v letovisku Lunz am See pri jazere Lunzer See, ktoré je známou biosférickou rezerváciou. Po lesnej ceste pôjdeme dolinou Seetal k malému jazierku Mittersee, ktoré je situované pod mohutnými vápencovými stenami vrcholov Hetzkogel a Luegmauer. Ďalej dolinou sa dostaneme k vodopádom Ludvigfall a k romantickému morénovému jazeru Obersee. Potom serpentínovým chodníkomku krížu Leonard Kreuz na hornom okraji lúky Herren Alm. Odtiaľ už budeme kráčať alpínskymi lúkami cez pár vyvýšenín až na vrchol Durrenstein s fantastickým výhľadom (masívny železný kríž). Zostupovať budeme na západ hranou mohutného suťového kotla a okolo poľovníckej chatky zídeme k turistickej chate Ybbstaler hutte (zastávka na občertvenie). Odtiaľ trošku nastúpame do zaujímavého sedla a z neho klesneme do kotliny Grunloch