Eisriesenwelt, Hochwerfen, Lichtensteinklamm

1 deň
3 zaujímavosti Salzburgska - najväčšia ľadová jaskyňa na svete, hrad a tiesňava.
 
doprava autobusom
P1
Poznávanie
Pešia turistika


Charakteristika

Aj v tomto roku sme pre Vás pripravili veľmi atraktívny jednodňový exkurzne-turistický výlet k trom zaujímavým miestam spolkovej krajiny Salzburg.

Eisriesenwelt – „Svet ľadových obrov“ – najväčšia ľadová jaskyňa na svete. Nachádza sa v západnej stene Hochkogelu v pohorí Tennen Gebirge. Jej rozmery sú skutočne gigantické, až 42 km chodieb a dómov rozvetvených do vzdialenosti viac než 40 km2 . Jej predná časť je dlhá asi 1 km a pokrytá 30 000 m2 ľadu dosahujúceho miestami až 20 metrov. Ľadové veže, steny, ihly, kaskády a kopy sú vysoké až 25 metrov. Vstup do jaskyne sa nachádza vo výške až 1 641 m. Približne 1 hodinu trvajúca prehliadka je atraktívna najmä používaním klasických karbidových lámp, ktoré návštevníci obdržia pri vstupe. Dodnes tam totiž nie je, z dôvodu zachovania pôvodného charakteru, inštalované elektrické osvetlenie. Takto sa môžeme preniesť desiatky rokov dozadu a zažiť pocity objaviteľov.

Hochwerfen - Hrad Hohenwerfen vyčnieva ako strategické opevnenie na 155 metrov vysokej skalnatej hore nad údolím Salzachtal, asi 40 km južne od Salzburgu. Bol založený ako „sesterský hrad“ pri pevnosti Hohensalzburg a jeho založenie siaha až do 11. storočia. Hrad slúžil celé stáročia ako väznica. Bol tu v r. 1198 väznený napr. arcibiskup Adalbert III. Dnes tu prebiehajú najrôznejšie akcie, koncerty, divadelné predstavenia a hradné slávnosti.

Lichtensteinklamm – neďaleko mesta Sankt Johann in Pongau sa nachádza jedna z najhlbších a najdivokejších tiesňav Álp. V dĺžke 1 800 m ju vyhĺbila rieka Grossarler Ache. Jej 300 m vysoké skalné steny sú miestami tak blízko pri sebe, že keď sa pozrieme hore a náhodou uvidíme nebo, bude nám pripadať ako malá modrá stužka. Odvážne vedený ale dobre zabezpečený drevený chodník sa kľukatí labyrintom nevídanej vodnej krásy.

Stručný program

1. deň
V noci odchod zo Slovenska smerom na Salzburg. Ráno príchod po horskej ceste na parkovisko pod jaskyňou. Výjazd najstrmšou vysutou kabínovou lanovkou v Rakúsku /500 m/ a príchod k jaskyni. Dopoludnia prehliadka Eisriesenwelt a návrat k autobusu. Presun do Werfenu, voľný program alebo prehliadka hradu /okolie a nádvorie je prístupné zdarma/. Popoludní presun do St. Johann in Pongau a prehliadka jednej z najznámejších tiesňav Álp. Večer odchod autobusom späť na Slovensko. Návrat v nočných hodinách.