Großer Hafner 3076 m

1 deň
Trojtisícovka nad dolinou kaskádových vôd.
 
doprava autobusom
P3
VHT1
Pešia turistika
Poznávanie


Charakteristika

Na začiatok dovolenkovej sezóny sme pre Vás už tradične pripravili veľmi lákavý cieľ, či lepšie povedané ciele, a to všetko počas jedného dňa. Tým prvým je výstup na trojtisícovku, ktorá je turisticky pomerne ľahko dostupná a určite ju zvládne každý turista. Tým druhým je samotná dolina Maltatal s množstvom vodopádov, ktorú pre ne volajú aj „dolina kaskádových vôd“ a tiež veľkolepé stavbárske dielo - vysokohorská cesta Maltatal Hochalmstrasse (14,4 km dlhá s množstvom tunelov vytesaných do skaly) k priehradnej nádrži Kolnbreispeicher s najväčším priehradným múrom v Rakúsku. Zastavíme sa i pri niekoľkých vodopádoch, pričom najsilnejší dojem vo vás určite zanechá 200 m z neba priam padajúci Fallbach wasserfall, najväčší vodopád v Korutánsku.
Výstup na túto trojtisícovku nie je technicky náročný, a preto je vhodný pre všetkých turistov. Ozaj, boli ste už nad 3000 m? Že nie? Tak skúste Hafner!

Výlet je vhodný aj pre tých, ktorí nemajú záujem o výstup na 3000-ovku, ale chcú spoznať túto nádhernú dolinu.

Stručný program

1. deň
Autobus nás vysadí na začiatku trasy na Maltatal Hochalmstrasse. Po zvážnici prídeme až k chate Ob. Marhuette (1. možnosť občerstvenia). Odtiaľ pozvoľne stúpajúc mäkkým chodníkom k miestu, odkiaľ sa na chatu Katowitzer vynáša drevo na kúrenie. Serpentínami vystúpame ku chate (2. možnosť občerstvenia) a od nej sa potom pustíme severným smerom, až kým neprídeme na hrebeň. Po ňom sa dostaneme až na vrchol s krížom (miestami fixné pomôcky). Ešte tesne pred ním však našu pozornosť zaujme časť hrebeňa so zvláštne poukladanými skalami. Ku Katowitzer huette zostúpime rovnakou trasou, ale odtiaľ už zmeníme smer k vodnej nádrži Kolnbreispeicher, kde nás bude čakať autobus. Pred odchodom si ešte prezrieme priehradný múr a prejdeme sa aspoň k výhľadovému bodu na severnom okraji nádrže. Posledná zastávka bude pri vodopáde Fallbach.