Hochkar, Klettersteig (C), Wasserlochklamm

1 deň
Najvyšší vrch Gostlinger Alpen (+ varianta zabezpečenou cestou) a prechod vápencovej tiesňavy s vodopádmi v údolí Salzy.
 
doprava autobusom
doprava minibusom
P2
VHT2
Pešia turistika
Zabezpečené cesty (ferraty)
Poznávanie


Charakteristika

Tentoraz si vyberáme najvyšší vrchol horskej skupiny Gostlinger Alpen, týčiaci sa nad známym rakúskym lyžiarskym strediskom. Keďže sa autobusom po 9 km dlhej a 780 m stúpajúcej Hochkar alpenstrasse dostaneme veľmi vysoko, túra nie je náročná. Pre záujemcov o lezenie po zabezpečených cestách ponúkame prechod novou zaujímavou cestou Heli – Kraft klettersteig (C) (laná, kramle, tyče, nepálske mosty, ...). Po ľahkom, ale krajinársky a výhľadovo krásnom výstupe sa autobusom presunieme na opačnú stranu pohoria do údolia známej raftingovej rieky Salza a prezrieme si 900 m dlhú, rozprávkovú tiesňavu Wasserlochklamm. Trasa stúpa po rebríkoch a drevených schodoch strmo nahor až 300 výškových metrov a je popretkávaná menšími i väčšími vodopádmi. Na najvyššom bode je mohutná skalná vyvieračka. Zaujímavosťou je aj drevený most cez rieku Salza, ktorej dravosť je neprehliadnuteľná. Krásna alpská jednodňovka vhodná pre všetkých!

Stručný program

1. deň
Od autobusu (minibusu) z parkoviska v lyžiarskom stredisku pôjdeme najprv po vrstevnici k výraznej rázsoche. Po jej opačnej strane vystúpame na hrebeň, odkiaľ je to už len kúsok na výhľadový vrchol s krížom. (Varianta zabezpečenou cestou cca o 1 hod. dlhšia.) Spiatočná cesta vedie po hrane hrebeňa k chate Geischlager hutte až k samotnému autobusu (minibusu). Trasa tiesňavou má okružný charakter a začína prechodom cez unikátny drevený most, potom pokračuje chvíľu po prúde rieky a neskôr vpravo do tiesňavy. Po drevenej ceste so zábradlím budeme strmo stúpať krásnymi zákutiami s množstvom vodopádov. Najzaujímavejším miestom je najvyšší bod trasy, kde voda obrovským prietokom buráca von zo skalnej vyvieračky. Zostupová trasa nie je taká vychodená, lebo využíva len nedávno sprístupnený poľovnícky chodník, ale je príjemnou zmenou.