Krásami šumavskej krajiny

3 dni
Prameň Vltavy, najvyšší vrch českej časti Šumavy, Trojmezí a Boubínsky prales.
 
doprava mikrobusom
ubytovanie pod strechou
P1
P2
Pešia turistika
Poznávanie


Charakteristika

Ten, ktorého lákajú strmé horské končiare, ten, ktorý v ľadovcoch cíti výzvu na zdolanie ich chladu, ten len ťažko pochopí krásu šumavských lesov, zurčiacich potokov, tichom obklopených jazier. A predsa... Postoj na chvíľu duša po čoraz ťažších vrcholoch túžiaca a vnor sa do magického sveta šumenia prírody, ktorá síce neponúka nový výškový rekord, no jej bohatstvo je v energii, ktorá Tebou bude na túrach vibrovať. A domov prídeš naplnený novou silou, vďaka ktorej si opäť obuješ mačky, do ruky vezmeš čakan a prekonáš sám seba na ceste za svojím horským snom. Spoznajte s nami krásu jedného z najrozsiahlejších lesných komplexov, vyhláseného v roku 1990 UNESCO-m za biosferickú rezerváciu. Program zájazdu je svojou náročnosťou vhodný pre všetkých turistov a je možné ho absolvovať takmer za každého počasia. V priebehu troch dní navštívime niekoľko zaujímavých a turistami vyhľadávaných cieľov. Najskôr to bude Boubínsky prales s deviatimi bodmi náučného chodníka, ktorý nás upúta bizarnosťou nedotknutej prírody, kde sa po stáročia formovali 300 – 400 rokov staré a až 50 metrov vysoké stromy. Nevynecháme ani výlet na 21 m vysokú rozhľadňu na vrchole masívu Boubín (1362 m), ktorý vďaka nej o 5 metrov prevyšuje i najvyšší vrchol českej Šumavy – Plechý a ponúka prekrásny výhľad až do Rakúska. Potom sa presunieme do obce Volary, kde nás čaká príjemné ubytovanie v penzióne, večerné posedenie pri dobrom jedle a ešte lepšom českom pive. Na druhý deň vystúpame cez Raškov a Jezerní stezku k Plešnému jazeru (1090 m) ľadovcového pôvodu s hrádzou vysokou až 40 metrov. Časť cesty je lemovaná Schwarzenberským kanálom, ktorý je mimoriadnou technickou pamiatkou južných Čiech. Ďalej budeme pokračovať popri 14,5 m vysokom pamätníku spisovateľa Adalberta Stiftera na najvyšší vrch českej časti Šumavy – Plechý (1378 m). Z neho sa vydáme k hraničnému priechodu a odtiaľ po tzv. Rakúskej ceste do Novej Pece k minibusom (autobusu). V tento deň si urobíme i zachádzku na Jelení vrchy, kde navštívime expozíciu Schwarzenberského kanála a ak nám to čas a nohy dovolia, prejdeme sa ešte kúsok lesom po Medvědí stezke. Večer si už len príjemne posedíme v českej „hospode“. Tretí deň začneme balením kufrov a potom sa vydáme na poslednú prechádzku k prameňu najdlhšej českej rieky Vltavy, ako i na „Alpskú vyhliadku“ pri Čiernej hore (1315 m), z ktorej sa za dobrej viditeľnosti pred nami otvorí i ľadovcový svet Dachsteinu. Nakoniec nás bude čakať už len cesta domov. Zájazd plný nevšedných prírodných krás spestríme i turistickým bingom a tombolou. Vstúpte s nami do lesného kráľovstva Šumavy, kde v mesačnom svite tancujú víly a spoza stromov sa šibalsky usmievajú škriatkovia.

Stručný program

1. deň
– skoro ráno odchod zo Slovenska a presun cez osadu Kaplice u Zátoně k Idinej píle, náučný chodník boubínskym pralesom a vyhliadková veža na vrchole masívu Boubín, večerný program a nocľah v penzióne.
2. deň
– presun minibusmi (autobusom) do obce Nová Pec a celodenná túra k Plešnému jazeru a na najvyšší vrchol Českej časti Šumavy Plechý 1378 m možnosť pokračovať až na Trojmezí, návšteva expozície Schwarzenberského kanála, návrat na ubytovanie, večerný program,
3. deň
– po zbalení presun minibusmi (autobusom) na parkovisko v obci Kvilda, túra k prameňu Vltavy, „Alpská vyhliadka“, krátka prechádzka a popoludní presun domov. V prípade časovej rezervy zastávka pri najväčšej priehrade ČR – Lipno, alebo návšteva zámku v Českom Krumlově, návrat vo večerných až nočných hodinách.

Nocľah

2 x v penzióne na Šumave (kuchynka, WC, sprcha na izbe)