Vrcholy Divokého cisára

4 dni
Klettersteigy a turistika v pohorí Wilder Kaiser + bohatý program navyše.
 
doprava minibusom
ubytovanie pod strechou
P3
VHT2
Pešia turistika
Vysokohorská turistika
Zabezpečené cesty (ferraty)


Charakteristika

Wilder Kaiser (divoký cisár) je naozaj príznačný názov pre toto jedinečné pohorie v Tyrolsku. Ľadovcová a následná erózna činnosť sa tu prejavili vo väčšom rozsahu než inde v Alpách, a preto dnes v tomto nie príliš vysokom horstve môžeme nájsť všetky formy a tvary skalného reliéfu, aké si len vieme predstaviť. Je to rozprávkovo bizarný svet skalných sôch a sutinových svahov. Rozoklané belostné veže a vrcholy, na ktorých sa písala história európskeho skalného lezenia, sú už dnes doslova posiate dobre vybudovanými klettersteigami a tam, kde sa kedysi dostali iba lezci, dnes bez problémov vystúpia aj vysokohorskí turisti. Blízkosť nemeckých hraníc sa aj tu podpísala na precíznom prevedení ciest. Podujatie je preto určené pre všetkých turistov – aj začiatočníkov. Ranné brieždenie i západ slnka nad rozoklanými vrcholmi si vychutnáme z chaty, ktorá bude našim východiskom pre všetky túry. Načerpáme tým nočnú energiu hôr a keď ešte k tomu pridáme neopakovateľnú atmosféru okolo večerného stola, máme sa na čo tešiť. Ako bonus pridávame návštevu 2 divokých tiesňav a jazera Konigsee. Naozaj pekný zájazd!

Stručný program

1. deň
– ráno presun minibusmi cez Rakúsko do nemeckého Berchtesgadenu (prehliadka jazera Konigsee a tiesňavy Wimbachklamm), popoludní transfer do mesta St. Johann in Tirol a výjazd na horské parkovisko Wochenbrunneralm 1085 m, krátky výšlap na chatu Gruttenhütte (1 – 1 ? hod.), ubytovanie.
2. deň
– prechod cestou Jubilaumssteig do sedla Ellmauer Tor, výstup na Hint. Goinger Halt 2192 m, údolím Steinerne Rinne a cestou Eggersteig na chatu Stripsenjoch haus 1577 m (občerstvenie a možnosť prelezenia cvičných klettersteigov Hundskopf a Stripsenkopf, obtiažnosť A – E) a večer návrat na Gruttenhütte.
3. deň
– veľkolepá zabezpečená cesta Kaiserschutzensteig cez 3 vrcholy – Kleine Halt 2115 m, Gamshalt 2292 m a Elmauer Halt 2344 m (najvyšší vrch Wilder Kaiser), nocľah na chate.
4. deň
– ráno zostup na parkovisko, presun minibusmi cez Zell am See do St. Johann in Pongau a prehliadka tiesňavy Lichtensteinklamm, návrat domov v nočných hodinách.

Nocľah

3 x horská chata Gruttenhütte 1619 m na južnej strane Wilder Kaiser