Watzmann - kráľ Berchtesgadenu

2 dni
Výstup na Watzmann a prechod hrebeňom superlatívov.
 
doprava autobusom
ubytovanie pod strechou
P3
VHT2
Pešia turistika
Vysokohorská turistika
Zabezpečené cesty (ferraty)
Poznávanie


Charakteristika

Nádherné Berchtesgádenské Alpy (národný park), ktoré iste mnohí poznáte z televízneho seriálu Vojna volov, sa belostne týčia k nebu svojimi strmými skalnými stenami západne od Salzburgu. V ich srdci sa nad jazerom Konigsee vypína skalná hradba Watzmannu. Pri pohľade od severu je známy siluetou, ktorá začína zľava Malým Watzmannom (mama), potom viacerými menšími štítmi (deti) a vpravo mohutným vrcholom Hocheck (otec). Túto rodinku dopĺňajú smerom na juh ďalšie vrcholy (Mittelspitze, Sudspitze), cez ktoré vedie jedna z najkrajších zabezpečených vysokohorských ciest Álp. Suťová dolina Wimbachtal s jej záverom Wimbachklamm (tiesňava), ktorá sa používa pre zostup, je tiež krásna a neopakovateľná. Program je dvojdňový. V sobotu ráno po príchode do oblasti si pozrieme jazero Konigsee, tiesňavu Wimbachklamm a popoludní vystúpame na chatu Watzmannhaus 1930 m. Ráno sa rozdelíme na 2 skupiny. Zdatnejší turisti s výbavou na zabezpečené cesty (úväz, fixačný systém, prilba) pôjdu skoro ráno na veľkolepú zabezpečenú hrebeňovku cez trojvŕšie Watzmannu (Hocheck 2651 m, Mittelspitze 2713 m, Sudspitze 2712 m) a zostúpia suťovou dolinou Wimbachtal. Ostatní klasickou cestou len na prvý z troch vrcholov Hocheck 2651 m (Watzmann – otec) a späť ku chate. Obe skupiny sa stretnú v závere doliny Wimbachtal na parkovisku (reštaurácia).

Stručný program

1. deň
– v noci odchod autobusom zo Slovenska a ráno príchod do Berchtesgadenu, krátka prestávka pri jazere Konigsee, presun na parkovisko Wimbachbruecke, príprava na výstup, prehliadka tiesňavy Wimbachklamm a výstup k chate Watzmannhaus 1930 m (3 – 4 h), nocľah.
2. deň
– ráno spoločný výstup na Hocheck 2651 m, zdatnejší po hrebeni Watzmanu ďalej (zabezpečená cesta) a zostup dolinou Wimbachtall, ostatní zostup cez chatu do doliny, večer odchod z Nemecka, v noci návrat domov.

Nocľah

1 x horská chata Watzmannhaus 1930 m (postele, prikrývky)