Veľký okruh Pobaltím

2.7.2024 - 14.7.2024 / 13 dní
Litva, Lotyšsko a Estónsko našimi zmyslami!
Len 9 dní dovolenky.
Chcem sa prihlásiť na zájazd
CENA
1 450,00 €
doprava mikrobusom
Novinka!
ubytovanie pod strechou
P0
P1
Pešia turistika
Poznávanie
Voda a kúpanie


Charakteristika

Litva, Lotyšsko a Estónsko – pobaltské krajiny, ktoré sa v novodobej histórii odtrhli od Ruska a úspešne sa zaradili do Európskej únie. Podobné a všetky trocha iné, nádherné, moderné a pritom tradičné. V tomto zájazde sme sa rozhodli ukázať Vám ich troška inak ako ostatné cestovky a priblížiť Vám ich krásy našimi zmyslami. Vitajte v prirodzenej nevinnej nádhere Pobaltia a nechajte sa previesť starou rozprávkou, ktorú si určite zamilujete. Okružná trasa mapuje najzaujímavejšie prírodné lokality, ale aj hlavné mestá, najvyššie body a najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky. Začneme v hlavnom meste jazernej krajiny Litvy – Vilnjuse, prezrieme si centrum mesta s množstvom kostolov, pozrieme si ostrovný hrad Trakai, prejdeme sa v regionálnom parku Aukštadvaris (litovské Švajčiarsko) a pri bieloruskej hranici absolvujeme prechádzku medzi dvomi najvyššími bodmi krajiny. Potom sa presunieme do geografického stredu Európy a dva dni strávime v nádhernom jazernom národnom parku Aukštatinjos (turistika, atrakcie, kúpanie, relax). Zo severovýchodu Litvy si to potom namierime do Lotyšska. Najskôr sa prašnými cestami dostaneme do lyžiarskeho strediska pod najvyšším vrcholom krajiny a potom si prezrieme krásy národného parku Gauja. Rovnomenná rieka sa tu zarezala netradične hlboko a vytvorila meandre s pieskovcovými skalami, jaskyňami a vrchmi, z ktorých mnohé sú ozdobené hradmi. V zmiešaných prirodzených lesných porastoch sú vybudované nádherné turistické trasy. Po dvoch dňoch v Lotyšsku sa presunieme do Estónska a aj tu vystúpime na najvyšší vrch krajiny a celého Pobaltia. Na vrchole je 29 m vysoká veža s krásnym kruhovým výhľadom na smrekové lesy a krajinu okolo. V Tallinne – hlavnom meste krajiny si prezrieme historické centrum, ovlažíme nohy na pláži Pirita vo Fínskom zálive a dvoma turistickými trasami spoznáme neďaleký národný park Lahemaa s borovicovými lesmi, mokraďami a pieskovými dunami. Z najsevernejšieho bodu našej trasy zmeníme kurz na juh a popri Baltskom mori sa vrátime do Lotyšska. 2 noci strávime v kúpeľnej oblasti Jurmala neďaleko najväčšieho mesta Pobaltia – Rigy. Okúpeme sa v mori, prejdeme piesočnými plážami a nadýchame zdravého vzduchu. Navštívime aj jedinečný národný park Kemeri a historické centrum Rigy. Odtiaľ budeme pokračovať opäť do Litvy. Zastavíme sa na Hore krížov, kde sa ich nachádza okolo 100 tisíc a potom sa ubytujeme na brehu Kurského zálivu. Na záver musí byť to najlepšie – Kurská kosa. Táto 100 km dlhá piesočná duna, ktorá „presekla“ Baltské more je jedinečným prírodným fenoménom, ktorý všetci poznáme ešte zo školského zemepisu. Nevidieť ju aspoň raz v živote – znamená mať v sebe prázdne miesto.
Nuž spoznajte aj Vy spolu s nami našimi zmyslami krajiny Pobaltia, kde sa na historicky pestrom vývoji v jedinečnej symbióze snúbi tradičný život obyvateľov s prírodou v tak trochu rusko-melancholickej nálade a zaplňte si miesto v srdci, ktoré čaká presne na toto!

Cena zahŕňa

doprava komfortným mikrobusom vrátane prejazdov nespevnenými cestami, diaľničné, mýtne a parkovné poplatky, 12 x nocľah v 3* hoteli s raňajkami, vstupné na vežu Gediminas, vstupné na hrady Trakai, Medininkai a Turaida, vstupné na vežu na Suur Munamagi, 2 x vstupné do kúpeľnej oblasti Jurmala, 2 x trajekt na Kurskú kosu, vstupné do národného parku Kurská kosa, vstupné na dunu Nagliu, Rokošport sprievodca, poistenie proti úpadku CK

Cena nezahŕňa

cestovné poistenie (info v CK), strava okrem raňajok, prípadné vstupné do prírodných a kultúrnych atrakcií nezahrnutých v cene, prípadný vlak alebo taxi z Jurmaly do Rigy, ...

Stručný program

1. deň
– odchod zo Slovenska a presun mikrobusmi cez Poľsko do Litvy. Večer príchod do Vilnjusu a ubytovanie v hoteli na 2 noci.
2. deň
– dopoludnia okruh historickým centrom mesta Vilnjus (UNESCO) – Katedrálne námestie, veža Gediminas, záhrady Bernardine, štvrť Užupis, bašta, Brána úsvitu, kostoly a uličky mesta. Popoludní presun do mestečka a národného parku Trakai (prehliadka ostrovného hradu, krátka túra okolo jazier, pôvodné domy, relax na jazere, ...). Potom presun do regionálneho parku Aukštadvaris (litovské Švajčiarsko) a krátka okružná túra trasou Skrebio. Na záver kúpanie v jazere Nava. Večer návrat do Vilnjusu.
3. deň
– ráno presun do dediny Medininkai pri bieloruskej hranici a krátka vychádzka k dvom najvyšším bodom Litvy – Juozapiné 293 m a Auštojas 294 m + návšteva kedysi najväčšieho hradu Litvy. Potom presun do najstaršieho národného parku Aukštatinjos na severovýchode Litvy so zastávkou v geografickom strede Európy (zápis v Guinessovej knihe rekordov). Večer ubytovanie v hoteli pri jazere, kúpanie, člnkovanie, relax.
4. deň
– ráno presun do dediny Palúše (centrum NP, drevený kostol, chránený strom - dub) a krátka túra botanickou trasou (Náučný chodník). Popoludní návšteva Ginučiai (vodný mlyn) a výstup na hradný vrch Ginučiu Piliakalnis. Na záver výstup na vrchol Ladakalnis s prekrásnym kruhovým výhľadom na 6 jazier. Večer návrat do hotela.
5. deň
– dopoludnia presun do Lotyšska. Okolo obeda krátky výstup na najvyšší vrch krajiny – Gaizinkalns 312 m. Potom presun do národného parku Gauja so zastávkou na 255 m vysokom kopci Brežga kalns s vyhliadkovou vežou. Večer príchod do Siguldy a ubytovanie v hoteli na 2 noci.
6. deň
– dopoludnia turistický okruh v najväčšom národnom parku Lotyšska (jaskyňa Gutmanala – najväčšia na Pobaltí, zrúcanina Krimulda, chodník starými zmiešanými lesmi, hradný areál Turaida, meandre rieky Gauja). Popoludní presun do Ligatne (drevené domy robotníkov niekdajšej papierenskej fabriky) a krátky okruh okolo pieskovcových jaskýň (pivníc) v údolí (degustácia vína a iných dobrôt). Večer návrat do Siguldy.
7. deň
– dopoludnia presun do Estónska a krátky výšľap na najvyššiu horu krajiny a celého Pobaltia - Suur Munamagi 318 m. Na vrchole murovaná veža s vyhliadkou a kaviareň s najlepšími muffinmi na svete. Potom presun na sever do hlavného mesta Tallinnu. Večer možnosť kúpania na známej pláži Pirita. Ubytovanie v hoteli na 2 noci.
8. deň
– ráno návšteva historického centra mesta (UNESCO) – okruh cez staré hradby do Vanalinnu a Toompea (chrám Alexandra Nevského, Radničné námestie, kostoly a uličky mesta). Popoludní presun do najstaršieho a najväčšieho národného parku v Estónsku – Lahemaa a dve krátke túry v mokradiach s dunami a bludnými balvanmi po upravených drevených trasách (náučný chodník) s vyhliadkovými vežami. Večer návrat do Tallinnu.
9. deň
– presun späť do Lotyšska a ubytovanie v najznámejšom prímorskom a kúpeľnom letovisku krajiny – Jurmala. Ubytovanie v hoteli na 2 noci a popoludní kúpanie, slnenie a plážový treking na prekrásnych piesočnatých plážach (dĺžka 32 km) s pozvoľným vstupom do mora a teplotou vody až 24 stupňov.
10. deň
– ráno krátky presun do národného parku Kemeri a turistický okruh cez tzv. Veľké Kemerské blato – nádherná mokraď s jazerami (drevené chodníky, lavičky, vyhliadková veža). Popoludní možná návšteva hlavného mesta Lotyšska a najväčšieho mesta Pobaltia – Rigy (UNESCO) (Rížsky dom, Dom Čiernohlavcov, Pomník Slobody, ...) alebo relax na plážach a v borovicových lesoch Jurmaly.
11. deň
– presun z Lotyšska do Litvy. Dopoludnia zastávka na Hore krížov (pútnické miesto litovcov) a popoludní príchod ku Kurskému zálivu do mesta Klaipéda s možnou zastávkou v letovisku Palanga. Ubytovanie v hoteli na 2 noci.
12. deň
– ráno presun trajektom na „Baltskú saharu“ ako tiež nazývajú známu Kurskú kosu (UNESCO) – 100 km dlhý polostrov tvorený pohyblivými pieskovými dunami. Celodenný program so zastávkami a krátkymi túrami (pozorovanie kormoránov za obcou Juodkratné, výstup na dunu Nagliu, výstup na najvyšší dostupný vrch Vecekrugo Kalnas 67 m, rybárska obec Nida, výstup na dunu Parmidžio, múzeum jantáru, posledné kúpanie a slnenie na piesočných plážach Baltského mora. Večer návrat trajektom do Klaipédy.
13. deň
– presun mikrobusmi cez Poľsko na Slovensko. Návrat v neskorých večerných (nočných) hodinách.

Odchod

v utorok o 00.00 h z Bratislavy, 01.30 h z Trenčína a 03.00 h zo Žiliny (zastávky na nastupovanie po dohode aj kdekoľvek na trase cesty)

Návrat

v nedeľu vo večerných až nočných hodinách

Nocľah

12 x v 3* hoteli s raňajkami (2 – 3 posteľové izby, free wifi, TV, WC, sprcha v izbe)

Minimálny počet účastníkov

7

ĎALŠIE INFO

Info k poisteniu: Pri vypĺňaní prihlášky si môžete prostredníctvom našej CK zvoliť možnosť poistenia, ktoré máme dojednané u poisťovne Allianz. V ponuke sú 2 druhy poistenia:
1. iba poistenie stornovania zájazdu,
2. komplexné poistenie (komplexné poistenie vrátane poistenia stornovania zájazdu).
Upozorňujeme, že na základe podmienok poisťovne Allianz je poistenie dojednané prostredníctvom CK v prípade zrušenia zájazdu zo strany cestujúceho alebo cestovnej kancelárie nevratné!

Viac informácií sa dozviete po prihlásení sa v propozíciách alebo v klientskej sekcii na www.rokosport.sk.

Len 9 dní dovolenky!

Mapa

Freytag&Berndt, Baltic States - M 1 : 400 000.